Föregående avsnittNästa avsnitt


Ändra en befintlig BIRT-datakälla

Du kan byta namn på en BIRT-datakälla eller ändra anslutningsegenskaperna. Om du vill byta namn på en BIRT-datakälla högerklickar du på datakällan i datautforskaren och väljer Ändra namn. Det nya namnet måste vara unikt i rapportdesignen.

Anslutningsegenskaperna för en JDBC-datakälla omfattar drivrutinsnamn, URL-adress, användarnamn och lösenord. Om du vill ändra anslutningsegenskaperna för en JDBC-datakälla utför du följande procedur:

  1. Välj datautforskaren.
  2. Expandera Datakällor, högerklicka på den datakälla du vill ändra och fälj Redigera på sammanhangsmenyn. Se figur 2-3.
  3. Figur 2-3: Sammanhangsmenyn i Datakälla
    I figur 2-4 visas Redigera datakälla för en JDBC-datakälla. Alternativen i Redigera datakälla varierar beroende på vilken typ av datakälla du redigerar.

    Figur 2-4: Anslutningsinformation för datakälla
  4. Ändra anslutningsinformationen för datakällan och välj OK.

(c) Copyright Actuate Corporation 2006

Föregående avsnittNästa avsnitt