Edellinen ohjeaiheSeuraava ohjeaihe


Ohjeita tietojoukon luontiin

Tässä toimintosarjassa käytetään esimerkkinä JDBC-tietolähdettä.

  1. Valitse Tietojen selausnäkymä.
  2. Luo tietolähde tai valitse aiemmin luotu tietolähde.
  3. Napsauta kohtaa Tietojoukot hiiren kakkospainikkeella ja valitse pikavalikosta Uusi tietojoukko -vaihtoehto.
  4. Määritä tietojoukon ominaisuudet Uusi tietojoukko -kohdassa:
    • Määritä Tietojoukon nimi -kohtaan nimi tietojoukolle. Tietojoukon nimen on oltava yksilöllinen raporttirakenteessa.
    • Valitse Tietolähde-kohdassa avattavan luettelon avulla kyseisen tietojoukon yhteydessä käytettävä tietolähde.
    • Valitse Tietojoukon laji -kohdassa tietojoukon laji. Kuvassa 3-1 on esimerkki SQL Select -kyselytietojoukon määrityksestä.
    • Kuva 3-1: Tietojoukon määritys
  5. Valitse Seuraava-vaihtoehto.
  6. Määritä Kysely-kohtaan tiedot, jotka noudetaan tietolähteestä. Lisätietoja tästä tehtävästä on jäljempänä tässä luvussa. BIRT-raportinsuunnittelussa näkyy eri asetuksia sen mukaan, minkä lajin tietolähde luodaan. Kuvassa 3-2 ovat asetukset, jotka näytetään, kun tietojoukon lajiksi on valittu SQL Select -kysely.
  7. Kuva 3-2: Kyselyn asetukset SQL Select -kyselytietojoukolle
  8. Kun olet määrittänyt kyselyn, tallenna tietojoukko valitsemalla Valmis-vaihtoehto. Tietojoukon muokkaus -kohdassa, joka näkyy kuvassa 3-3, on kyselyssä määritetyt sarakkeet ja asetuksia tietojoukon muokkaamista varten.
  9. Kuva 3-3: Tietojoukon muokkausohjelma

(c) Copyright Actuate Corporation 2006

Edellinen ohjeaiheSeuraava ohjeaihe