- Vælg rapporten i layouteditoren ved at klikke på et tomt område på rapportsiden.
- Vælg egenskaberne Generelt i egenskabseditoren. Egenskabseditoren viser de generelle egenskaber for rapporten som illustreret i Figur 20-2.
Figur 20-2 Generelle egenskaber for en rapport
- Vælg Tilføj ved siden af feltet Ressourcefil.
- Angiv i Gennemse ressourcefiler, hvilken ressourcefil du vil bruge, ved at udføre en af følgende opgaver:
- Hvis du vil bruge en ressourcefil, der allerede findes i ressourcefolderen, skal du vælge ressourcefilen under ressourcefolderen.
- Hvis du vil oprette en ny ressourcefil vha. BIRT Report Designer, skal du skrive et navn på den nye ressourcefil i Nyt filnavn, f.eks. SalesReportResources.properties. Filnavnets filtype skal angives til .properties.
- Vælg OK.
Navnet på ressourcefilen vises i Ressourcefil på siden med generelle egenskaber. Rapporten bruger den valgte ressourcefil. Du kan når som helst angive, at der skal bruges en anden ressourcefil. Du kan også angive, at der ikke skal bruges en ressourcefil, ved at slette filnavnet i Ressourcefil på siden med generelle rapportegenskaber.