![]() ![]() |
Voit määrittää metodien toteutusjärjestyksen kirjoittamalla koodin, joka luo tiedoston, jossa on rivi kullekin seurattavalle metodille.
Voit luoda metodien toteutusjärjestyksen sisältävän tulostetiedoston sisällyttämällä alustuskoodin ReportDesign.initialize-metodiin ja lopetuskoodin ReportDesign.afterFactory-metodiin. Lisää koodia ja kirjoita tulostetiedostoon rivi tekstiä kutakin seurattavaa metodia varten. Koodin kirjoitus on helpompaa JavaScript-kielellä kuin Java-kielellä, mutta Java-kielellä voit kirjoittaa samankaltaista koodia.
Seuraavissa osissa on ohjeet metodien toteutusjärjestyksen määritykseen JavaScript-koodilla.
Seuraava koodi ReportDesign.initialize-metodissa luo kiintolevyyn tiedoston ja lisää tiedostoon yhden rivin.
importPackage(Packages.java.io); fos = new java.io.FileOutputStream("c:\\logFile.txt"); printWriter = new java.io.PrintWriter(fos); printWriter.println("ReportDesign.initialize");
Edellä oleva koodi tekee seuraavat toimet:
![]() ![]() |