Forrige emneNæste emne


Øveprogram 4: Opret et diagram

Dette afsnit indeholder en trinvis vejledning i, hvordan du opretter en rapport med samlede ordrebeløb opstillet efter produktlinje. Oplysningerne vises grafisk i rapporten som et lagkagediagram.

Diagrammet bruger data fra eksempeldatabasen, Classic Models. Databasen installeres samtidig med BIRT. Figur 14-1 viser det diagram, der skal oprettes i øveprogrammet.

Figur 14-1 Diagram efter afsluttet øveprogram

Diagrammet oprettes som resultat af følgende opgaver:

Opgave 1: Klargør rapportdesignfilen

Før du begynder at designe et diagram, skal du oprette en rapportdesignfil, diagrammet skal vises i, og derefter oprette den datakilde og det datasæt, som diagrammet skal bruge. Disse opgaver er detaljeret beskrevet i tidligere afsnit i bogen, herunder i et øveprogram, hvor du oprettede en eksempelrapport. I dette øveprogram beskrives, hvordan du vælger de data, du vil bruge til at opbygge et eksempel på et lagkagediagram.

  1. Brug skabelonen Tom rapport til at oprette et nyt rapportdesign ved navn Chart.rptdesign.
  2. Opret en datakilde til rapportdesignfilen ved hjælp af eksempeldatabasen, Classic Models.
  3. Opret et datasæt til diagrammet. Brug følgende datasætnavn:
  4. ChartData 
    
    Brug følgende SQL SELECT-sætning:
    SELECT Products.ProductLine, 
    sum(OrderDetails.QuantityOrdered) 
    FROM OrderDetails, 
    Products 
    WHERE Products.ProductCode=OrderDetails.ProductCode 
    GROUP BY Products.ProductLine 
    ORDER BY Products.ProductLine 
    
    Denne sætning henter værdier fra kolonnen ProductLine i tabellen Products. Derefter grupperer den resultaterne efter produktlinje og beregner det samlede antal ordrer for hver gruppe.
  5. Fremvis forespørgslen for at kontrollere de data, den returnerer. Hvis du har oprettet SELECT-sætningen rigtigt, bør du få vist de datarækker, som fremgår af Figur 14-2.
  6. Figur 14-2 Vis resultater for datasættet
    I første kolonne vises produktlinjenavnene. I anden kolonne vises det samlede antal ordrer for hver produktlinje. Sumkolonnens navn er 2.
  7. Vælg Outputkolonner for at omdøbe kolonnen til noget mere beskrivende. Brug følgende tekst til aliaset for kolonne 2:
  8. TotalOrders 
    
    Brug følgende tekst til fremvisningsnavnet på kolonne 2:
    TOTALORDERS 
    
  9. Du har nu klargjort rapportdesignfilen. Vælg OK for at lukke Redigér datasæt og åbne layouteditoren.

Opgave 2: Tilføj diagrammet til rapporten

Du skal bruge paletten til at tilføje et diagramelement og derefter vælge en diagramtype. I dette øveprogram skal du oprette et lagkagediagram.

  1. Vælg Palet, og træk derefter et diagramelement fra paletten til rapporten som vist i Figur 14-3.
  2. Figur 14-3 Tilføj et diagramelement til en rapport
    Diagrambyggeprogrammet Nyt diagram åbnes. Hvis der allerede findes et diagram, er vinduestitlen Redigér diagram. På siden Vælg diagramtype vises de forskellige diagramtyper, du kan oprette. Hver diagramtype inkluderer flere undertyper, så du kan vælge mellem en lang række typer.
    Når du første gang åbner diagrambyggeprogrammet, vises f.eks. tre forskellige søjlediagramundertyper som illustreret i Figur 14-4. Hvis du vælger en anden type i Vælg diagramtype, vises de tilgængelige undertyper for den pågældende diagramtype. Disse undertyper bruges til at oprette todimensionale diagrammer. Senere i dette kapitel beskrives, hvordan du kan bruge indstillingen Dimension til at få vist endnu flere undertyper.

    Figur 14-4 Vælg diagramtype med søjlediagramundertyper
  3. Vælg Lagkagediagram på listen Vælg diagramtype. Diagrambyggeprogrammet viser lagkagediagrammet i vinduet Vis diagramresultat som illustreret i Figur 14-5. Lagkagediagrammer har kun én todimensional undertype, så der vises kun én mulighed i undertypeområdet. Mens du designer et diagram, kan du hele tiden se forløbet i resultatvinduet. Hvis du f.eks. ændrer farven på stykkerne i lagkagediagrammet eller erstatter standardtitlen med en ny titel, afspejles ændringerne i resultatvinduet.
  4. Figur 14-5 Todimensional undertype for et lagkagediagram

Opgave 3: Angiv data til et diagram

I dette øveprogram har du allerede oprettet den datakildeforbindelse og det datasæt, du har brug for. Hvis der er behov for det, kan du bruge diagrambyggeprogrammet til at oprette et nyt datasæt eller oprette filtre eller parametre, der finjusterer dataene i diagrammet. Når du har valgt det datasæt, du vil bruge, skal du definere de udtryk, som diagrammet skal anvende. Diagramtyperne bruger data på forskellige måder. Til et lagkagediagram skal du vælge dataudtryk, der angiver:

Du kan bruge forskellige metoder til at angive et dataudtryk i et diagram. Det letteste måde at angive de data, der skal bruges, er at trække en kolonne fra Vis dataresultat til et felt. Du kan også skrive udtrykket direkte eller bruge Opret udtryk til at oprette et udtryk.

  1. Vælg Næste for at gå til den side, hvor du skal angive data. Vælg Brug datasæt i Vælg datasæt. Figur 14-6 viser de indstillinger, der findes.
  2. Figur 14-6 Vælg det datasæt, du har oprettet
    Filen til denne rapport inkluderer kun ét datasæt, ChartData. Hvis filen inkluderede flere datasæt, ville navnene på datasættene blive vist på listen.
    I nederste halvdel af diagrambyggeprogrammet vises nogle af dataene fra det datasæt, du bruger, i Vis dataresultat. Kolonnerne for produktlinje og ordrer i alt vises. Der vises som standard seks datarækker i Vis dataresultat.
  3. Du skal først fastlægge, hvilke stykker der skal vises i lagkagen, ved at angive et kategoriserieudtryk. Vælg kolonneoverskriften PRODUCTLINE i Vis dataresultat, og træk den til det tomme felt ved siden af Kategoridefinition som vist i Figur 14-7.
  4. Figur 14-7 Angiv et kategoriserieudtryk
    Følgende udtryk indsættes i Kategoridefinition:
    row["PRODUCTLINE"] 
    
    I Vis dataresultat vises produktlinjekolonnen nu med en anden farve for at angive, at du har brugt kolonnen i diagrammet. Figur 14-8 viser den valgte kolonne.

    Figur 14-8 Vis dataresultat med valgt kolonne
  5. Angiv størrelsen på hvert stykke ved at vælge kolonneoverskriften TOTALORDERS og trække den til det tomme felt ved siden af Definér stykkestørrelse som vist i Figur 14-9.
  6. Figur 14-9 Angiv et værdiserieudtryk
    Følgende udtryk indsættes i Definér stykkestørrelse:
    row["TOTALORDERS"] 
    
    I Vis dataresultat vises kolonnen for ordrer i alt nu med en anden farve for at angive, at kolonnen er brugt i diagrammet. Billedet i Vis diagramresultat ændres for at afspejle de data, du har angivet. Produktlinjerne er diagramkategorier. Hvert stykke repræsenterer én produktlinje. Ordrer i alt er diagramværdier. Størrelsen på hvert stykke repræsenterer det samlede antal ordrer for den pågældende produktlinjekategori. Du kan bruge resultatbilledet til at kontrollere, at du har angivet de rigtige udtryk til diagrammet. Resultatbilledet bør se ud som det, der vises i Figur 14-10.

    Figur 14-10 Billede i Vis diagramresultat

Du har nu oprettet et grundlæggende lagkagediagram. Du kan fremvise diagrammet med resultatfremviseren for at kontrollere, at diagrammet ser rigtigt ud i rapporten.

Opgave 4: Fremvis diagrammet

Løbende test er en vigtig del af udviklingsprocessen. Fremvisning af rapporten i forskellige faser af processen sikrer, at du ikke spilder tid på at dreje rapporten i en forkert retning. Én måde at kontrollere forløbet på er at bruge resultatvinduet i diagrambyggeprogrammet. Du bør også bruge resultatfremviseren til at kontrollere diagrammets udseende i et rapportdokument.

  1. Vælg Afslut for at lukke diagrambyggeprogrammet. Diagramelementet vises i layouteditoren. Diagrammet skulle ligne det, der vises i Figur 14-11.
  2. Figur 14-11 Diagramelement i layouteditoren
  3. Diagramelementet ser ret småt ud i forhold til rapportsiden. Forøg diagramelementets størrelse til ca. 15 cm i bredden og 10 cm i højden, så diagrammet fylder mere på rapportsiden, og diagramdataene er tydeligere. Du kan forstørre diagrammet ved at vælge det og derefter trække i de håndtag, der vises i kanten af diagramelementet, som illustreret i Figur 14-12.
  4. Figur 14-12 Forstør et diagramelement
  5. Vælg Vis resultat for at få vist diagrammet i resultatfremviseren. Diagrammet ligner det, der vises i Figur 14-13.
  6. Figur 14-13 Diagram i resultatfremviser

Diagrammet bruger de rigtige data, men layoutet er ikke særlig tiltalende. Diagrammets udseende og opstilling skal justeres for at fremhæve de ønskede punkter. Resten af fremgangsmåderne i øveprogrammet drejer sig om revidering af diagrammet. Det indebærer blandt andet, at du skal oprette en ny titel, justere dataetiketterne og fjerne beskrivelsen.

Opgave 5: Opdatér diagramtitlen

Diagrammet har i øjeblikket en standardtitel.

  1. Vælg Layout for at vende tilbage til layouteditoren, og dobbeltklik derefter på diagramdesignet for at åbne diagrambyggeprogrammet.
  2. Vælg Formatér diagram, og vælg derefter Diagramområde på listen til venstre. Figur 14-14 viser diagrambyggeprogrammet.
  3. Figur 14-14 Tilføj en titel til diagramområdet
  4. Skriv følgende i Diagramtitel:
  5. Orders by Product Line 
    
    Resultatbilledet afspejler ændringen som vist i Figur 14-15.

    Figur 14-15 Vis diagramresultat med ny titel

Opgave 6: Finjustér diagrammets udseende

Ud over titlen inkluderer diagrammet etiketter, der identificerer værdien for hvert stykke. En beskrivelse angiver de produktlinjer, stykkerne repræsenterer. Selvom beskrivelsen inkluderer nyttige oplysninger, optager den plads i diagrammet og reducerer lagkagens størrelse. Du kan fjerne beskrivelsen og tilføje oplysningerne fra beskrivelsen til stykkeetiketterne, så de samme oplysninger vises på en anden måde. En anden fordel ved at flytte etiketterne er, at når du udskriver rapporten, er det nemt at se, hvilket stykke der repræsenterer hvilken produktlinje, selvom det er svært at skelne farverne fra hinanden. Hver dataetiket skal vise kategorioplysninger (stykkenavnet) og værdioplysninger (det samlede antal ordrer for stykket). Følgende etiket identificerer f.eks. stykket Motorcycles:

Motorcycles: 12.778 
  1. Du kan få vist diagrambyggeprogrammets beskrivelsesafsnit ved at vælge Beskrivelse på listen til venstre som vist i Figur 14-16.
  2. Figur 14-16 Afsnittet Beskrivelse i Formatér diagram
  3. Vælg Layout nederst på skærmbilledet for at åbne det vindue, hvor du kan slette beskrivelsen. Layout for beskrivelse åbnes som vist i Figur 14-17.
  4. Figur 14-17 Brug Layout for beskrivelse til at skjule beskrivelsen
  5. Fjern markeringen af Synlig, og luk derefter vinduet. Ændringen afspejles i Vis diagramresultat. Diagrammet ligner det, der vises i Figur 14-18.
  6. Figur 14-18 Diagram med skjult beskrivelse
  7. Du kan nu tilføje beskrivelsens oplysninger til stykkeetiketterne. Navigér til formateringsafsnittet Værdiserie, og vælg derefter Etiketter. Etiketter viser, hvilke data der vises i etiketstykket. Du kan også bruge Etiketter til at ændre etiketformateringen, f.eks. kontur og teksttypografi. Figur 14-19 viser Etiketter.
  8. Figur 14-19 Etiketter
  9. Du kan tilføje stykkenavnet til etiketten ved at kontrollere, at der står Kategoridata på listen under Værdier, og derefter vælge Tilføj. Kategoridata vises under Værdidata på listen som vist i Figur 14-20.
  10. Figur 14-20 Tilføj kategoridata til en etiket
  11. Med denne konfiguration viser etiketterne først stykkeværdier, derefter stykkenavne. Der skal byttes om på etiketdataene, så stykkenavnene står først. Vælg Værdidata, og vælg Fjern. Vælg derefter Værdidata igen på listen, og vælg Tilføj. Værdidata står nu under Kategoridata på listen som vist i Figur 14-21.
  12. Figur 14-21 Etiketter med flyttede data
    Oplysningerne i etiketterne vises nu i den rigtige rækkefølge, men etiketternes udseende skal stadig ændres. Når du har mere end én slags oplysninger i en etiket, kan du bruge et skilletegn mellem de forskellige dele. Det aktuelle skilletegn er et komma.
  13. Du kan udskifte skilletegnet ved at skrive et kolon efterfulgt af et mellemrum (: ) i Skilletegn. Figur 14-22 viser, hvor du skal skrive teksten til skilletegnet.
  14. Figur 14-22 Tilføj et etiketskilletegn

  15. Da diagrammet bruger data med hele tal, er det ikke nødvendigt at bruge et talformat med decimalværdier. Du kan ændre talformatet for etikettens værdidel ved at vælge Værdidata på listen og derefter vælge Redigér format. Du kan bruge Redigér format til at ændre talformatet for dato/klokkeslætsdata eller numeriske data.
  16. Vælg Standard, og ret derefter værdien i Decimaler til 0. Redigér format har nu det udseende, der vises i Figur 14-23.
  17. Figur 14-23 Redigér format
    Vælg OK for at lukke Redigér format.

  18. Vælg Start fonteditor for at ændre formateringsattributterne for etiketteksten. Figur 14-24 viser, hvor fonteditorknappen er placeret.
  19. Figur 14-24 Åbn fonteditor fra Etiketter
    Redigér font åbnes. Du kan bruge Redigér font til at ændre etiketternes tekstformat.
  20. Ret fonten til Tahoma og størrelsen til 11 som vist i Figur 14-25. Vælg derefter OK, og luk Etiketter.
  21. Figur 14-25 Redigér font
    Du kan vælge en fast længde på de etiketlinjer, der forbinder etiketterne med stykkerne. Figur 14-26 viser, hvor indstillingerne for etiketlinjer er placeret.

    Figur 14-26 Afsnittet Værdiserie i Formatér diagram
  22. Vælg Fast længde i Etiketlinjetypografi. Ret Etiketlinjestørrelse til 20.
  23. Du er nu færdig med at oprette og formatere diagrammet. Vælg Afslut for at få vist diagramelementet i layouteditoren. Vælg Vis resultat en sidste gang for at få vist diagramresultatet. Diagrammet ligner det, der vises i Figur 14-27.
  24. Figur 14-27 Diagram efter afsluttet øveprogram

I det færdige diagram vises kategorinavne samt værdier for hvert stykke. Diagrammets størrelse og sammensætning giver et hurtigt overblik og indeholder stadig detaljerede data. Brugeren kan f.eks. hurtigt se, at det største lagkagestykke er Classic Cars, som har 35.582 ordrer, efterfulgt af Vintage Cars, som har 22.933. De to bilstykker er større end alle de andre stykker tilsammen. Andre produktlinjer, f.eks. Trains, har et meget lille antal ordrer.


(c) Copyright Actuate Corporation 2006

Forrige emneNæste emne