Föregående avsnittNästa avsnitt


Infoga bilder som är lagrade i en datakälla

  1. Dra bildelementet från paletten och släpp det på önskad plats på sidan. Om du infogar bildelementet i en tabell, vilket är det vanliga för visning av dynamiska bilder, ser du till att tabellen är bunden till den datauppsättningen som innehåller bildfältet.
  2. I Nytt bildobjekt väljer du Dynamisk bild. I Nytt bildobjekt visas Ange uttryck för dynamisk bild och knappar som hjälper dig att skapa den kolumnbindning som krävs och lämpligt uttryck. Se figur 5-4.
  3. Figur 5-4: Nytt bildobjekt, med fältet Ange uttryck för dynamisk bild
  4. Skapa en kolumnbindning som anger det datauppsättningsfält där bilderna finns:
    1. Välj Bindning.
    2. I Databindning väljer du Lägg till.
    3. I Uttrycksassistenten väljer du Tillgängliga datauppsättningar. Sedan väljer du en lämplig datauppsättning och dubbelklickar i bildfältet. Välj OK. Den nya kolumnbindningen visas i Databindning med kolumnnamnet markerat.
    4. Byt ut namnet Ny bindning mot ett valfritt namn och välj OK.
  5. I Ange uttryck för dynamisk bild skriver du ett uttryck så att du kan använda den kolumnbindning du skapade. Exempel: Om namnet på kolumnbindningen är Bild anger du följande uttryck:
  6. row["bild"] 
    
    Du kan också använda Uttrycksassistenten och konstruera uttrycket om du inte är säker på syntaxen. I Uttrycksassistenten väljer du Tillgängliga kolumnbindningar och väljer sedan den kolumnbindning du skapade.

  7. Välj Infoga. Bildelementet visas på sidan i layoutredigeraren. Det visas med ett X. Själva bilden visas först när du förhandsgranskar rapporten.


(c) Copyright Actuate Corporation 2006

Föregående avsnittNästa avsnitt